EUROPE TRIATHLON CHAMPIONSHIPS OLSZTYN 2022
Olsztyn is the largest city and the capital of region of Warmia and Mazury. In the city of 650 years history live over 170 thousands people. Most famous monuments of Olsztyn are gothic castle, Cathedral of Saint Jacob and Upper Gate located on the boarder of old city walls.
The biggest advantage of the city is its unique location among the forests and the lakes. 12 (and some people say that even 15!) lakes and City Forest – one of the biggest European park are located within the borders of Olsztyn. To accent those advantages, the vision of Olsztyn development extracts to the conception of city garden. The defensive architecture of the XIV-century’s Warmia, unrepeatable XIX- and XX-century secession and interesting performances, concerts and exhibitions – all of that cause tourists, who want cameral atmosphere and tranquillity, to seek in Olsztyn the possibility of the escape from the daily routine’s noise. Strolling through the streets of the Old City they may admire the rests of city walls, castle’s massive construction or overlooking the buildings cathedral’s copula. Facing the original astronomical plaque (totally unique hand-made by Nicolaus Copernicus!) they have a chance to feel the blow of the history and later discover its present “face” at Olsztyn’s planetarium. Nicolaus Copernicus is the most famous person in the history of Olsztyn, where he managed goods and defended the city from Teutonic forces. Here he carried out his great researches and wrote magnificent works. Today four Olsztyn’s colleges maintain this science tradition. Over 45 thousands people study in the largest of them – University of Warmia and Mazury.
Olsztyn is worth visiting – genuinely “Naturally Garden!”.
THURSDAY, 26.05.2022
08:30-09:00 Paratriathlon WC Bike Course Familiarization / Paratriathlon (other) Run Course Familiarization
09:00-09:30 Paratriathlon (other) Bike Course Familiarization / Paratriathlon WC Run Course Familiarization
10:00-11:00 Paratriathlon Swim Course Familiarization
10:00-10:30 Elite/U23 Bike Course Familiarization
10:30-11:00 Juniors Bike Course Familiarization
11:00-11:30 Elite/U23 Swim Course Familiarization
11:30-12:00 Juniors Swim Course Familiarization
12:00-15:00 Elite/U23/Junior/Paratriathlon Race Package Distribution – Slot Time
13:00-13:30 Elite Press Conference
16:00-16:30 Online Briefing Elite/U23/Junior/Mixed Team Relay Junior
17:00-17:30 Online Briefing Paratriathlon
18:00-18:30 Online Briefing Age Group
18:00-18:30 Coach meeting
FRIDAY, 27.05.2022
06:45-07:30 Athletes Lounge Open/Registration for Junior Women
07:10-07:45 Transition Area Open for Junior Women
07:35-07:50 Swim Warm Up Junior Women Semifinal 1
07:53-07:58 Call/Introduction – Junior Women Semifinal 1
08:00-08:30 Start Junior Women Semifinal 1
08:05-08:20 Swim Warm Up Junior Women Semifinal 2
08:23-08:28 Call/Introduction – Junior Women Semifinal 2
08:30-09:00 Start Junior Women Semifinal 2
08:35-08:50 Swim Warm Up Junior Women Semifinal 3
08:53-08:58 Call/Introduction – Junior Women Semifinal 3
09:00-09:30 Start Junior Women Semifinal 3
09:30-10:00 Technical Break (Transition Rebuild)
09:35-10:20 Athletes Lounge Open/Registration for Junior Men
10:00-10:30 Bike Check Out – Junior Women
10:00-10:35 Transition Area Open for Junior Men
10:25-10:40 Swim Warm Up Junior Men Semifinal 1
10:43-10:48 Call/Introduction – Junior Men Semifinal 1
10:50-11:20 Start Junior Men Semifinal 1
10:55-11:10 Swim Warm Up Junior Men Semifinal 2
11:13-11:18 Call/Introduction – Junior Men Semifinal 2
11:20-11:50 Start Junior Men Semifinal 2
11:25-11:40 Swim Warm Up Junior Men Semifinal 3
11:43-11:48 Call/Introduction – Junior Men Semifinal 3
11:50-12:20 Start Junior Men Semifinal 3
12:20-12:50 Technical Break (Transition Rebuild)
12:50-13:20 Bike Check Out – Junior Men
12:50-13:20 EXTRA BREAK – ETU/LOC/VOLO
12:55-13:40 Athletes Lounge Open/Registration for Elite/U23 Men
13:20-13:55 Transition Area Open for Elite/U23 Men
13:45-14:00 Swim Warm Up Elite/U23 Men Semifinal 1
14:03-14:08 Call/Introduction – Elite/U23 Men Semifinal 1
14:10-14:40 Start Elite/U23 Men Semifinal 1
14:15-14:30 Swim Warm Up Elite/U23 Men Semifinal 2
14:33-14:38 Call/Introduction – Elite/U23 Men Semifinal 2
14:40-15:10 Start Elite/U23 Men Semifinal 2
14:45-15:00 Swim Warm Up Elite/U23 Men Semifinal 3
15:03-15:08 Call/Introduction – Elite/U23 Men Semifinal 3
15:10-15:40 Start Elite/U23 Men Semifinal 3
15:40-16:10 Technical Break (Transition Rebuild)
15:45-16:30 Athletes Lounge Open/Registration for Elite/U23 Women
16:10-16:40 Bike Check Out – Elite/U23 Women
16:10-16:45 Transition Area Open for Elite/U23 Women
16:35-16:50 Swim Warm Up Elite/U23 Women Semifinal 1
16:53-16:58 Call/Introduction – Elite/U23 Women Semifinal 1
17:00-20:00 Race Package Distribution in race office for Age Group / #1
17:00-17:30 Start Elite/U23 Women Semifinal 1
17:05-17:20 Swim Warm Up Elite/U23 Women Semifinal 2
17:23-17:28 Call/Introduction – Elite/U23 Women Semifinal 2
17:30-18:00 Start Elite/U23 Women Semifinal 2
18:00-18:30 Bike Check Out – Elite/U23 Women
20:00 National Parade
SATURDAY, 28.05.2022
06:00-07:30 Athletes Lounge Open for Paratriathlon
06:45-07:45 Transition Area Open for Paratriathlon
07:20-07:40 Swim Warm Up Paratriathlon
07:45-07:58 Call/Introduction – Paratriathlon (part 1)
08:00:00 Start Paratriathlon PTWC1 Men
08:02:59 Start Paratriathlon PTWC2 Men
08:10:00 Start Paratriathlon PTWC1 Women
08:13:42 Start Paratriathlon PTWC2 Women
08:10-08:25 Swim Warm Up PTS5 / PTVI
08:35-08:50 Swim Warm Up PTS5,4,3,2 Women and PTS 4,3,2 Men
08:45:00 Start Paratriathlon PTS5 Men
08:50:00 Start Paratriathlon PTVI 1 Men
08:52:46 Start Paratriathlon PTVI 2/3 Men
08:54:00 Start Paratriathlon PTVI 1 Women
08:57:19 Start Paratriathlon PTVI 2/3 Women
09:10:00 Start Paratriathlon PTS5 Women
09:11:00 Start Paratriathlon PTS2/3/4 Women
09:20:00 Start Paratriathlon PTS4 Men
09:23:00 Start Paratriathlon PTS2/3 Men
10:30-12:00 Bike Check Out – Paratriathlon
10:53 Last Athlete – Paratriathlon
11:00-11:30 Award Ceremony – Paratriathlon
10:10-10:55 Athletes Lounge Open/Registration/Race Package Distribution for Junior Women Final B and Junior Men Final B
10:35-11:10 Transition Area Open for Junior Women Final B / Junior Men Final B
11:00-11:15 Swim Warm Up Junior Women Final B
11:18-11:23 Call/Introduction – Junior Women Final B
11:25-11:55 Start Final B Junior Women
11:30-11:45 Swim Warm Up – Junior Men Final B
11:48-11:53 Call/Introduction – Junior Men Final B
11:55-12:25 Start Final B Junior Men
12:25:12:55 Technical Break (Transition Rebuild)
12:30-13:15 Athletes Lounge Open/Registration/Race Package Distribution for Junior Women Final A and Junior Men Final A
12:55-13:30 Transition Area Open for Junior Women Final A / Junior Men Final A
12:55-13:25 Bike Check Out – Junior Women Final B / Junior Men Final B
13:20-13:35 Swim Warm Up Junior Women Final A
13:38-13:43 Call/Introduction – Junior Women Final A
13:40-17:00 Race Package Distribution in race office for Age Group / Slot nr 2, Polish Cup and Elemental Kids
13:45-14:15 Start Final A Junior Women
13:50-14:05 Swim Warm Up Junior Men Final A
14:08-14:13 Call/Introduction Junior Men Final A
14:15-14:45 Start Final A Junior Men
14:45-15:15 Technical Break (Transition Rebuild)
15:15-15:45 Bike Check Out – Junior Women Final A / Junior Men Final A
15:15-15:45 EXTRA BREAK – ETU/LOC/VOLO
15:20-16:05 Athletes Lounge Open/Registration/Race Package Distribution for Elite/U23 Women Final B and Elite/U23 Men Final B
15:45-16:20 Transition Area Open for Elite/U23 Women Final B / Elite/U23 Men Final B
16:10-16:25 Swim Warm Up – Elite/U23 Women Final B
16:28-16:33 Call/Introduction – Elite/U23 Women Final B
16:35-17:05 Start Final B Elite/U23 Women
16:40-16:55 Swim Warm Up – Elite/U23 Men Final B
16:58-17:03 Call/Introduction – Elite/U23 Men Final B
17:05-17:35 Start Final B Elite/U23 Men
17:35-18:05 Technical Break (Transition Rebuild)
17:40-18:25 Athletes Lounge Open/Registration/Race Package Distribution for Elite/U23 Women Final A and Elite/U23 Men Final A
18:05-18:35 Bike Check Out – Elite/U23 Women Final B / Elite/U23 Men Final B
18:05-18:40 Transition Area Open for Elite/U23 Women Final A / Elite/U23 Men Final A
18:30-18:45 Swim Warm Up – Elite/U23 Women Final A
18:48-18:53 Call/Introduction – Elite/U23 Women Final A
18:55-19:25 Start Final A Elite/U23 Women
19:00-19:15 Swim Warm Up – Elite/U23 Men Final A
19:18-19:23 Call/Introduction – Elite/U23 Men Final A
19:25-19:55 Start Final A Elite/U23 Men
19:55-20:25 Bike Check Out – Elite/U23 Women Final A / Elite/U23 Men Final A
20:10-21:00 Award Ceremony Elite/U23/Junior
16:00-19:00 Transition Area Open for Age Group and Polish Cup
SUNDAY, 29.05.2022
07:00 Start Polish Cup 0,4-10-2,5 Youth Men
07:04 Start Polish Cup 0,4-10-2,5 Youth Women
07:08 Start Polish Cup 0,4-10-2,5 Younger Youth Men
07:12 Start Polish Cup 0,4-10-2,5 Younger Youth Women
07:16 Start – Elemental Tri Series (0,4-10-2,5) – Age Group + SSM/PRO
08:00-09:00 Bike Check Out – Polish Cup
08:12 Last Athlete – Polish Cup
08:20 Start Elemental Kids – Run 200 m (1-6 yo.)
08:23 Start Elemental Kids – Run 500 m (7-8 yo.)
08:27 Start Elemental Kids – Aquathlon 0,1-0,5 (9-10 yo.)
08:33 Start Elemental Kids – Aquathlon 0,2-1 (11-12 yo.)
09:00 Award Ceremony Polish Cup and Elemental Kids
09:30-10:15 Athletes Lounge Open/Registration for Mixed Team Relay Juniors
09:55-10:30 Transition Area Open for Mixed Team Relay Juniors
10:15-10:30 Swim Warm Up – Mixed Team Relay Junior
10:30-12:00 Transition Area Open for Age Group (Bike/Equipment Check Only)
10:35-10:43 Call/Introduction – Mixed Team Relay Juniors
10:45-12:15 Start Mixed Team Relay Juniors
12:15-12:45 Bike Check Out – Mixed Team Relay Juniors
12:20-13:00 Bike and Run Course Rebuild
12:30-13:00 Award Ceremony Mixed Team Relay Juniors
13:00-19:00 Start Age Group (wave starts per category)
13:00 – M18/M20/M25
13:05 – F18/F20/F25
13:10 – M30
13:15 – F30/F35
13:20 – F50/F55/F60/F65/F70/F75
13:25 – M65/M70/M75/M80
13:30 – M55/M60
13:40 – F40/F45
13:50 – M50
14:00 – M45
14:10 – M40
14:20 – M35
18:00-19:30 Bike Check Out – Age Group
19:30-20:30 Award Ceremony Age Group
20:30 After Party / Przystań Warmia
- RACE MAP:
Europe Triathlon Championships Olsztyn 2022Europe Paratriathlon Champioships Olsztyn 2022
Europe Triathlon Championship Olsztyn 2022 – MIXED TEAM RELAY JUNIORS
Europe Triathlon Championship Olsztyn 2022 – AGE GROUP
ATHLETES GUIDE – CLICK HERE
Centrum Rekreacyjno-Sportowe UKIEL, ul. Kapitańska 23, 11-041 Olsztyn and road nr 16.
Permanent Office: Labosport Polska sp. z o.o., ul. Browarna 86-87, 82-300 Elbląg, Poland
Opening hours: 08:00-15:00, Mon-Fr.LOC office during event: CRS Ukiel, ul. Kapitańska 23, 11-041 Olsztyn
Official travel partner: Sport travel agency – VENGA SPORT & TRAVEL
www.vengasport.pl; www.venga.travel
Sport reservations contact: Zbigniew Łasica, +48 604 641 947, zbig@venga.travelOfficial reservations: olsztyn@venga.travel
The event will follow the latest published Competitions Rules of the International Triathlon Union.
LANGUAGE
PolishPOPULATION
Poland – 37.950.000 Olsztyn – 173.599CURRENCY
Polish zlotyTIME
UTC +2, Central European Summer TimeELECTRICITY
In Poland the power sockets are of type E. The standard voltage is 230 V and the standard frequency is 50 Hz.WATER
Our tap water is of good quality.TELEPHONE CONNECTIONS
StandardAVAILABLE SOON